כיצד להכין ילד לניתוח


כיצד להכין ילד לניתוח


כאשר ילדכם זקוק לניתוח אלקטיבי , הליך הבחירה של מועד הניתוח מעניק לכם את הזמן להכין את ילדכם לאשפוז בבית החולים ולניתוח בצורה טובה.

הכנה טובה יכולה לעזור לילדים לחשוש פחות מההרדמה והניתוח ולעבור את תקופת ההחלמה מהר יותר.

כמו כל ההורים , אתם בוודאי לא בטוחים לגבי הדרך הטובה ביותר להכין את ילדכם.

המפתח להכנה טובה הוא לספק לילדכם מידע ברמת ההבנה שלהם, לתקן אי הבנות ולהיפטר מחששות ולעיתים אף מתחושות אשמה.

חשוב לעזור לילדכם להבין מדוע נדרש הניתוח ולהכיר את בית החולים ואת חלק מההליכים שהוא או היא יעברו.

ילדים בכל הגילאים מתמודדים הרבה יותר טוב עם חשש כאשר יש להם מושג מה הולך לקרות ולמה זה נחוץ. לשם כך, ראשית נסו להבין בעצמכם כמה שיותר לגבי התהליך.

אם הורה חושש ועצבני, ילד ישקף לעתים קרובות את הרגשות וההתנהגויות הללו.

למדו את עצמכם על הניתוח, הרגישו בנוח עם התהליך וודאו שכל השאלות שלכם נענות.

לשאול שאלות

בתי חולים מאוד ידידותיים למשפחה ומרוכזים סביב חווית המטופל. ניתוחים רבים הינם הליכים קצרים אשר אינם דורשים שהות ממושכת בבית חולים. חלק מהילדים חוזרים לבית מהר. רוב בתי החולים מבקשים ומאשרים שהורה אחד לפחות ישאר עם הילד בכל עת למעט במהלך הניתוח.

לאחר הניתוח, אתם עשויים לחזור לילדכם בחדר ההתאוששות. כאשר ילדכם מתעורר, הם אפילו לא יבחינו בכך שעזבתם.

בקשו מהרופאים, האחיות והצוות את המידע הדרוש לכם לגבי המתרחש כדי שתוכל להכין את ילדכם ולהתמודד עם החששות שלכם ושלהם. עבור ההורים, אחד ההיבטים המדאיגים בניתוח הוא ההרדמה. הרדמה היום מאוד בטוחה . רצוי לדון בכל השאלות שיש לכם מראש עם המרדים.

כאשר יש צורך באשפוז בן לילה או יותר, מרבית בתי החולים מאפשרית להורה אחד לפחות להישאר עם הילד במשך כל שעות היום והלילה. בידוקו עם בית החולים על כלליו לגבי הורים השוהים במקום ומתי בני משפחה וקרובים אחרים יכולים לבקר.

בזמן שילדכם מתאושש, יתכן שהם ירצו לשחק עם ילדים אחרים, צעצועים ומשחקים בחדר המשחקים המיועד לילדים מחלימים- גם אם זה כרוך במאמץ לוגיסטי קל וסחיבת עמוד עירוי רצוי לעודדם לקום ולהתחיל להרגיש שוב בתחום הנוחות שלהם שזה עולם הילדות והמשחק.

הסבירו את הבעיה

כשאתם חשים יותר בנוח, התחילו להכין את ילדכם. החלו בהסבר של הסיבה לניתוח במילים פשוטות ומרגיעות. הסבירו – ברמת ההבנה של ילדכם – את הבעיה הרפואית ומדוע ניתוח הכרחי.

אל תשתמש בשפה מדאיגה כמו "הרופא יחתוך אותך", "יפתח אותך",  "ינתח אותך" או "יתפור אותך" תגיד שהרופא יתקן את הבעיה, והסביר שלילדים רבים יש את הבעיה הזו ועליו לתקן את זה בבית החולים.

למרות שילדים לעיתים רחוקות מבטאים זאת, ילדים עשויים לחשוש שהוריהם לא מספרים להם הכל – ושבעיית הבריאות שלהם גרועה מכפי שהובילו אותם להאמין . כדי לבנות אמון, אל תטעו את ילדכם – ספרו כמה שיותר מהאמת שילדכם יכול להבין.

טיפול בחששות

ילדים רבים חוששים שהניתוח יהיה כואב. ניתן להסביר שרופא מיוחד, המכונה רופא מרדים, אחראי על כך שבמהלך הניתוח תישנו שינה נעימה ותחושו בנוח. המרדים אחראי על ההרגשה הטובה שלכם במהלך הניתוח (ילדים גדולים יותר, בפרט, צריכים לקבל אישור לכך שהם יתעוררו.)

שוב, הימנע משפה מפחידה – אל תגיד "ירדים אותך עם גז" או "יטשטש" או "תחובר למכונת הנשמה". ילדים צעירים עשויים לבלבל מושגים ולחוות חששות נוספים .

הסבירו שתהיו שם עמו – זה בהחלט עוזר להביא עמכם צעצוע אהוב לילד . אמור לילדך שאם משהו יכאב או לא יהיה נוח לאחר הניתוח, רופא או אחות יכולים לתת תרופות שיגרמו לו להרגיש טוב יותר.

פחדים נפוצים הקשורים בניתוח בקרב ילדים קטנים הם החשש להיפרד מההורים וכן החשש מכאב. ילדים בגיל בית הספר חוששים גם ממחטים, סכינים ופגיעה בגופם. תן לילד בגיל זה מידע ברור, רציונאלי, כמו גם הבטחות שהניתוח הוא לתקן בעיה קיימת, ולא ליצור בעיה חדשה.

החששות של בני נוער חורגים הרבה יותר מאלה של ילדים צעירים יותר. מלבד כאב או שינוי מראה, נער עשוי לחשוש לאבד שליטה, להחמיץ אירועים, להיות נבוך או מושפל בציבור, ולהישמע ילדותי בשל הבעת פחד או כאב. נערים עלול גם לחשוש מהתעוררות במהלך הניתוח – או שלא להיתעורר אחריו.

הדגישו כי הבעת חשש, פחד ותגובה לכאב היא דבר נורמלי (וגם תקינה) בכל גיל, אפילו בבגרות. תקנו את כל התפיסות השגויות בנוגע לעיוות או לפציעה. והסבירו כי הרדמה בטוחה מאוד כיום וכי חולים לא מתעוררים במהלך הניתוחים אך בהחלט יתעוררו לאחר מכן.

עודדו את הנער שלכם לקרוא על מצבו הרפואי ולשתף את המידע עם המשפחה. קריאה ושיתוף של מידע היא מנגנון התמודדות מצוין.

חשש נוסף המשפיע על ילדים בכל הגילאים הוא נושא העירום והעובדה שנוגעים בהם "בחלקים הפרטיים". אם הניתוח כולל את אזור איברי המין או פי טבעת, ילדכם יתמודד טוב יותר אם תסביר מראש שלמרות שזה עשוי להיות מביך, רופאים ואחיות יצטרכו לבדוק את האזורים הפרטיים הללו, במיוחד כדי לבדוק אם הם נרפאים היטב לאחר הניתוח. הסבירו שרופאים, אחיות והורים הם החריגים היחידים לכללים הנוגעים לפרטיות.

עודדו את שאלות ילדכם לגבי הבעיה הבריאותית והחוויות שיעבור בית החולים, כך שניתן יהיה לבטא פחדים וחרדות אחרים. ענו על כל השאלות ברצינות וענו עליהן כמיטב יכולתכם.

אם אינכם יודעים את התשובה, אמורו לילדכם שתבררו זאת והסביר שגם הרופאים והאחיות שמחים לענות על שאלות.

הקלה על רגשות האשמה

ילדים מאמינים לעיתים קרובות שהבעיה הרפואית והניתוח שלהם הם עונשים על "מעשה רע". הם אולי לא יאמרו זאת, אך הם עשויים להרגיש אשמה ומאמינים שהם הביאו אירועים על עצמם. הסבירו שהבעיה הרפואית איננה תוצאה של כל דבר שילדכם עשה או לא הצליח לבצע, וכי הניתוח אינו עונש, אלא פשוט הדרך “לתקן” את הבעיה.

הסבר מה יקרה

מצאו ספרים המתאימים לרמת ההבנה של ילדכם, למה לצפות בבית החולים. קריאה משותפת ודיון בניתוח יגרום לבית החולים להראות פחות מאיים. דונו בכל רעיון ועודדו את שאלות ילדכם.

ילדים צעירים גם ייהנו מתרגול על בובה או דובון עם ערכת רופאים צעצועים "מכשירים". ילדכם יכול למדוד את "החום" ו"הדופק "של הצעצוע ולהקשיב ל"פעימות הלב" וה"נשימה "שלו.

בקש מהרופא שלך להציע סרטונים או כלי מולטימדיה להורים או לילדים שיכולים לעזור להסביר את הנוהל.

כשאתם דנים בבית החולים ובניתוחים, זיכורו שבנוסף למילים, הרמזים הבלתי מילוליים שלכם משדרים ביטחון: טון, הבעות הפנים, המחוות ושפת הגוף שלכם שולחים מסרים עוצמתיים. אם אתם נראים מפוחדים, סביר להניח שילדכם ירגיש פחד ללא קשר למילים שאתה משתמש בהן.

הכנה מקצועית לפני ניתוח

בבית חולים שיבא מציעים תכניות ילדים מיוחדות לפני הניתוח,  אחיות מורות ומטפלים שהוכשרו במיוחד. מומחים בחיי ילדים Child life הם משאב חשוב להורים ולילדים. הם אנשי מקצוע שהוכשרו לדבר עם ילדים ובני נוער על הליכים רפואיים, מנחמים אותם אם הם מוטרדים או זקוקים לתמיכה נוספת, ומארגנים "זמן משחק" עבור ילדים ובני נוער מאושפזים בכדי לאפשר להם להיפגש ולהסתובב ולפרוק מתחים.

התקשרו לבית החולים לקבוע, תוכנית הכנה לפני הניתוח בהקדם האפשרי, אפילו בעת קביעת התור לניתוח. עדיף לקבוע את התור למספר ימים לפני הניתוח.

תוכנית הכנה יכולה להקל על אי הודעות והחשש הנלווה הניתוח לילדים ולמשפחותיהם על ידי הפיכת בית החולים למוכר וידידותי ולחוויה שניתנת לחזוי מראש.

ביום הניתוח

כשאתם מגיעים ליום הניתוח, ילדכם הצעיר יכול לשחק עם צעצועים וספרים שאתם מביאים מהבית או לשבת בחיקכם ולהתרפק בזמן ההמתנה.

לא יתאפשר לכם לשהות בחדר הניתוח במהלך הניתוח, אבל אחר כך תלוו לחדר ההתאוששות כדי להיות עם ילדכם בזמן שהוא או היא מתעוררים. עם השחרור תקבלו הוראות להמשך טיפול בבית ולביקור מעקב אצל המנתח.

במהלך ההחלמה יתכנו זמנים שילדכם יחוש אי נוחות. הסבירו שגם אם זה קורה, מצבו ישתפר.

הסחת דעתו של ילדכם, בין אם מדובר בספר חדש ובין אם ביקור אצל קרוב משפחה או חבר, יכולה גם היא להפוך את ההחלמה לנעימה יותר. רק וודא שילדך יקבל מספיק זמן לנוח ולהתאושש.

שיחה יזומה שיתוף ופתיחות הינם הבסיס להרגשת ביטחון במהלך ההכנה ואחרי הניתוח.

ניתוח קל ומוצלח לכם והחלמה מהירה.


זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ