בקע טבורי
Umbilical Hernia


בקע טבורי


בקע טבורי בתינוק לרוב נסגר עצמונית ללא התערבות. אין צורך בטיפול אלא רק מעקב עד גיל שלוש שנים. מעבר לגיל שלוש ארבע שנים רצוי לתקן ניתוחית כי בקעים אלו לרוב לא יסגרו.

בקע טבורי נפוץ אצל תינוקות וילדים. בקע טבורי הוא בליטה של ​​איברים תוך בטניים דרך פתח בבסיס הטבור (כפתור הבטן). זה מתרחש כאשר שרירי הבטן לא מצליחים להיפגש יחד ויוצרים פתח שנקרא טבעת טבור. גודל בקע הטבור משתנה מילד לילד. במקרים רבים הבקע נסגר בעצמו בגיל 3 עד 4 שנים.

תסמינים ותוצאות

הורים עשויים להבחין ב"תפיחה "של הטבור של ילדם. מקובל שהתפיחה הזו תתגבר ותתקשה כשילדכם יבכה או יתאמץ. הסיבה לכך היא שהלחץ בבטן מוגבר, מה שדוחק את תוכן בטן החוצה. עם הרפיה, תכולת בקע מוחזרת בקלות חזרה לבטן, ומאפשרת לבקע שוב להיות רך.

סיבוכים פוטנציאליים: בקע כלוא

מעט מאוד סיבוכים קשורים לבקע טבורי. עם זאת, על ההורים להיות מודעים לאפשרות של בקע כלוא. כליאה מתרחשת כאשר תוכן בקע "נתקע" ולא ניתן לדחוף אותו בחזרה לחלל הבטן. אם זה קורה, אספקת הדם עלולה להיפגע לאיברים בשק בקע. זה יכול להיות מצב חירום.

אם אתה רואה סימנים אלה פנה לרופא שלך או קח את ילדך לחדר המיון:

  • כאב מבקע
  • שינוי צבע בקע
  • בקע שלא ניתן לדחוף חזרה לחלל הבטן (כאשר הילד רגוע)
  • בקע שנראה אחרת מבעבר.


מה הטיפול בבקע טבורי?

בדרך כלל מומלץ לחכות לבקע הטבורי שייסגר מעצמו. זה מתרחש ככל שהילד גדל ושרירי הבטן מתחזקים וסוגרים את בקע באופן טבעי. זה קורה בדרך כלל בגיל 3 או 4 שנים, אם לא מוקדם יותר.

טכניקות כמו הדבקה או חיבור מטבע על הטבור לסגירת בקע אינם יעילים ואינם מומלצים.

ניתוחים אינם מומלצים אלא אם הבקע אינו נעלם עד גיל 4,  או במצב כליאה או כאשר הבקע גדול מאוד ולכן לא צפוי להיסגר מעצמו.

אם ילדכם זקוק לניתוח בטן מסיבה אחרת, הרופא המנתח עשוי לתקן את בקע הטבור במהלך אותו ניתוח.

זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ