ניתוחי הזעת יתר
Hyperhidrosis


ניתוחי הזעת יתר בכפות ידיים ובתי שחי


הזעה היא אחת הדרכים שאנו מווסתים את טמפרטורת הגוף שלנו, זיעה גם עוזרת לשמור על העור שלנו לח. זיעה מיוצרת על ידי אלפי בלוטות קטנות בעור. בלוטות אלה נשלטות על ידי מערכת העצבים הסימפתטית שלנו.

אנשים רבים סובלים מפעם לפעם מזיעה מוגזמת, במיוחד כאשר הם בחרדה או תחת לחץ ולעתים קרובות זה יכול להיות מטופל בצורה פשוטה .

אצל אנשים מסוימים (כ 1% מהאוכלוסייה), מערכת העצבים פעילה מאוד וגורמת לזיעה להופיע במקומות ספציפיים בגוף, לעתים קרובות בזמנים לא הולמים.

הזעה מוגברת (המונח הרפואי הוא Hyperhidrosis) יכול להשפיע על הידיים, בתי השחי והרגליים. זו יכולה להיות בעיה רצינית, אשר גורמת למבוכה חברתית וקושי עם משימות מעשיות כגון החזקת עט או כתיבה במחברת.

לפני ששקולים טיפול כירורגי רצוי לנסות צעדים פשוטים ולהיות משוכנע  כי קיימת בעיה רצינית וכי היא מתמידה.
מהו ניתוח סימפטקטומיה טורקוסקופית Thoracoscopic Sympathectomy

הניתוח משמש בעיקר כטיפול בהזעה יתר (Hyperhidrosis).

בסימפטקטומיה טורקוסקופית מבוצע  חיתוך של העצבים הסימפטיים אשר מכבה למעשה את ההזעה בכפות ידיים ובתי שחי. העצבים הסימפתטיים השולטים בבלוטות הזיעה של היד ובתי השחי נמצאים לאורך הצלעות ליד החלק העליון של החזה.

פיתוח הניתוחים בשיטה הטוראקוסקופית מאפשר לחתוך  את העצבים הללו דרך חתכים קטנים מאוד.

חלופות ניתוחיות:

מהם הטיפולים האלטרנטיביים?

תרופות נגד דיכאון: בדרך כלל צריך לקחתם במינונים גבוהים לאורך זמן..

זריקות בוטוקס: בוטוקס חוסם את אותות העצבים לבלוטות הזיעה, וחוסם את העצבים הסימפתטיים. ההשפעה היא זמנית אך בדרך כלל נמשכת כחצי שנה. טיפול בזיעה בידיים דורש מספר גדול של זריקות בכפות הידיים ובאצבעות שאינן נעימות ויכולות לגרום לאזורים של חולשה זמנית  . אנשים מעטים ממשיכים עם זריקות בוטוקס להזעה של הידיים, למרות שזה עובד. לעומת זאת, בוטוקס הוא דרך מצוינת לטיפול בהזעת יתר בבית השחי. זריקות תחת הזרוע לא גורמות אי נוחות רבה, אבל הם מצריכים לחזור על הטיפול פעם אחת בכל שישה עד תשעה חודשים בממוצע.


זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ