אטימות וושט
Esophageal Atresia


אטימות וושט


אטימות וושט לעיתים מאובחנת טרום לידתית. זהו מצב בו הוושט אינו מחובר. היכולת לחבר בין קצוות הוושט תלוי במרחק ביניהם. ילדים הסובלים מאטימות ושט מהסוג השכיח (C) ללא מומים אחרים לרוב יכולים לחיות חיים תקינים לחלוטין לאחר תיקון האטימות.

אטימות (אטרזיה) של הוושט (EA) היא מום לידה נדיר בו נולד תינוק ללא חלק מהוושט (הצינור המחבר את הפה לקיבה). במקום ליצור צינור בין הפה לקיבה, הוושט גדל בשני מקטעים נפרדים שאינם מתחברים. אצל חלק מהילדים חסר כל כך הרבה מהוושט עד שלא ניתן לחבר את הקצוות בקלות בניתוח. זה מכונה EA בפער ארוך.

EA מתרחש לעיתים קרובות יחד עם פיסטולה טרכיאוסופאגיאלית (TEF), ובכמחצית מכלל התינוקות הסובלים מ- EA / TEF נמצא גם מום לידה נוסף.

ללא וושט תקין, אי אפשר לקבל מספיק תזונה דרך הפה. תינוקות עם EA מועדים גם יותר לזיהומים כמו דלקת ריאות ומצבים כמו רפלוקס חומצה. למרבה המזל, EA ניתן לטיפול בדרך כלל סביב הלידה עם תוצאות מצויינות.

מה גורם לאטימות הוושט?

ישנם ארבעה סוגים של אטימות בוושט:

סוג A. החלקים העליונים והתחתונים של הוושט מסתיימים בכיסים, כמו רחובות ללא מוצא שאינם מתחברים. פיסטולה טרכיאו-אזופגאלית (TEF) אינה קיימת.

סוג B. הקטע התחתון מסתיים בכיס עיוור. TEF קיים בחלקו העליון. סוג זה נדיר מאוד.

סוג C. הקטע העליון מסתיים בכיס עיוור. TEF קיים בקטע התחתון. זה הסוג הנפוץ ביותר.

סוג   Dקיימת פיסטולה טרכיאו-אזופגאלית בשני הקטעים העליונים והתחתונים. זוהי הצורה הנדירה ביותר של EA / TEF.

סוג E. קיים חיבור בין הוושט לקנה אך ללא אטימות וושט.

הסיבה המדויקת ל- EA עדיין לא ידועה, אך נראה שיש בה כמה מרכיבים גנטיים. עד מחצית מכל התינוקות שנולדו עם EA לוקים במום לידה אחד או יותר, כגון:

  • טריזומיה 13, 18 או 21
  • בעיות אחרות במערכת העיכול, כגון אטימות מעיים או פי הטבעת
  • בעיות לב, כגון מום מחיצה בחדרי הלב, טטרלוגיה של פאלוט או דוקטוס Arteriosus פטנטי.
  • בעיות בכליות ובדרכי השתן, כמו כליית פרסה או כליות פוליציסטיות, כליות נעדרות או היפוספדיאס.
  • בעיות שרירים או שלד
  • מומי חוט שדרה.

EA ו- TEF נמצאים לעתים קרובות גם אצל תינוקות שנולדו עם VACTERL (פגמים בחוליות, אטימות פי טבעתית, מומים לבביים, פיסטולה טרכאו-וושט, אנומליות בכליות ואי-ספיקות בגפיים). לא כל התינוקות שנולדו עם תסמונת VACTERL סובלים מהפרעות בכל התחומים הללו.

EA בפער ארוך עשוי גם לנבוע מסיבוכי ניתוח לניסיון לתקן מקרה קל יותר של EA, או לתיקון TEF.

לעיתים ניתן לאבחן את המום בסקירת העובר.

מהם הסימנים והתסמינים של אטימות הוושט?

הסימנים הראשונים לאטימות הוושט נראים בדרך כלל באופן ברור ממש זמן קצר לאחר הלידה. הנפוצים ביותר הם:

  • בועות לבן מקציף בפה של תינוקך
  • שיעול או נחנק בזמן האכלה
  • צבע כחול של העור, במיוחד כשתינוקך מאכיל
  • קשיי נשימה

כיצד אנו מטפלים בטרשת הוושט

למרות ש- EA יכול להיות מסכן חיים בצורותיו החמורות ביותר ועלול לגרום לחששות תזונתיים ארוכי טווח, רוב הילדים מחלימים לחלוטין אם המום מטופל נכון. הטיפול הטוב ביותר ל- EA הוא בדרך כלל ניתוח לחיבור מחדש של שני קצוות הוושט של התינוק זה לזה.

עד לאחרונה EA עם מרווח גדול היה מצב ללא אפשרויות טיפול מספקות באמת. טיפולים קודמים כללו מתיחות בוושט , החלפה של של הוושט בקיבה או מעי גס.

בשיבא צברנו ניסיון בביצוע הארכת וושט בניתוח ע"ש פוקר. עבור ילד עם EA עם מרווח גדול, תהליך הפוקר המהפכני מעודד צמיחה והתארכות טבעית של הושט ובמקרים רבים התוצאה הסופית היא ושט שלם.


זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ