השמנת יתר בילדים


טיפול בהשמנת יתר


השמנת יתר בילדים ונוער הינה תופעה שכיחה בעולם המערבי. מאז שנות השמונים ועד היום, התופעה הכפילה את עצמה פי שלושה בקרב ילדים, ופי ארבעה בקרב מתבגרים. השמנת יתר נמצאה כגורם סיכון משמעותי למחלות שונות, אשר עלולות להופיע כבר בילדות, או בחייו הבוגרים של הילד, ולסכן אותו.

למעשה, השמנה בילדות היא גורם מנבא למחלות לב וכלי דם, לסוכרת, להפרעות שינה, לכבד שומני, , לדיכאון ועוד. הסיכוי לחלות במחלות נלוות להשמנה, גובר ככל שההשמנה חמורה יתר וככל שהיא נמשכת זמן רב יותר.

כמו כל מחלה, גם השמנת יתר דורשת אבחון וטיפול רפואי, ומוטב כי אלו יחלו מוקדם ככל האפשר, על מנת למזער את היקף התחלואה הנלווית ולהביא לשיפור המהיר ביותר בחייו של החולה.

לרוב, מדובר בטיפול רב תחומי, בו מעורבים מספר אנשי מקצוע. במקרים רבים, בכוחו של הטיפול לרפא את השמנת היתר, לרפא את המחלות הנלוות לה ולמנוע את הסיבוכים.

למרבה הצער, ילדים ובני נוער הסובלים ממחלת השמנת היתר, נתפסים לעתים על ידי סביבתם כאשמים במחלתם. האשמה זו מחלחלת לתודעתם ועלולה לגרום לתחושת כישלון מתמשכת ולפגיעה בערך העצמי. מדובר בתפיסה מוטעית כיוון שמדעית, הוכח כי ניסיונות לטפל במחלה ללא התערבות מקצועית, נדונו לכישלון. מחלת ההשמנה, כמו מחלות אחרות, מצריכה כאמור טיפול מקצועי, ואין לצפות מהלוקים בה, לרפא את המחלה בעצמם ללא התערבות מקצועית.

הוכח במחקרים מבוססים כי בהשמנת יתר חולנית, רק פתרון ניתוחי מציע ריפוי יעיל למחלה ולמחלות הנלוות לה. במקרים אלו ניתוח בריאטרי איננו בגדר "מוצא אחרון", אלא הטיפול המוכח היחיד.

יש ללוות את הניתוח באלמנטים נוספים; כשמדובר בילדים ונוער, הבית והמשפחה הם חלק בלתי נפרד מהטיפול. המשפחה, נדרשים להבין את התהליך ולתמוך בו. כמו כן יש צורך במוטיבציה של הילד ושל המשפחה לשינוי אורח החיים לכדי סדר יום בריא הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית לכלל המשפחה.

על פי המחקרים, ניתוחים בריאטרים אינם פוגעים בגדילה או בהתפתחות המינית. ישנם ממצאים המעידים דווקא על שיפור בגדילה בקרב ילדים שעברו ניתוח בריאטרי, לעומת קבוצה ביקורת.

לניתוח בריאטרי, כמו לניתוחים אחרים, עלולים להיות סיבוכים שונים. עם זאת, חשוב לציין שסיכוני הניתוח נמוכים בהרבה מהסיכונים הטמונים בהשמנת יתר חולנית.

גם בהיעדר סיבוכים ישירים של הניתוח, בתקופה שאחריו עלולות להופיע תופעות כמו רפלוקס, בחילות, הקאות ותופעות נוספות, אשר לרוב חולפות לאחר תקופת ההחלמה.

חלק מהניתוחים הבריאטרים אינם מצליחים, או שהצלחתם חלקית: לעתים לא חלה הירידה המיוחלת במשקל, או שלאחר הירידה מתרחשת עלייה משמעותית חוזרת. במקרים אלה החולה עלול להזדקק לניתוח חוזר. גם המחלות הנלוות להשמנה, לא תמיד מושפעות כמצופה מהניתוח הבריאטרי כמצופה.

עובדה נוספת שחשוב לזכור וליישם, היא שלאחר ניתוח בריאטרי על המטופל ליטול תוספי תזונה לשארית חייו, כדי למנוע חוסרים תזונתיים.

חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי סוג הניתוח המתאים למטופל המסוים. ככלל, סוגי הניתוח המקובלים בצעירים הם הניתוחים המכונים ניתוח שרוול וניתוח מעקף.

לסיכום, השמנת יתר בילדים ובני נוער היא מחלה אשר החולה ומשפחתו אינם אשמים בה, אך היא דורשת התייחסות וטיפול מקצועי מוקדם ככל האפשר. עם הקמת השירות במרכז הרפואי שיבא תל השומר, עומדים לרשות המטרה החשובה אנשי מקצוע מובילים מבית החולים הגדול במדינה. אנו, צוות הרופאים, הדיאטנים והפסיכולוגים, פועלים מדי יום להתאים פתרון אמיתי, בטוח ויעיל לילדים ולבני הנוער הסובלים ממחלת השמנת היתר ומסיבוכיה. זאת, למען קידום בריאותם, אריכות ימיהם ושיפור באיכות החיים בהווה ובעתיד.סוגי התערבויות וניתוחים בריאטרים

ניתוח טבעת

ניתוחי טבעת אושרו על ידי ה -FDA  בשנת 2001 וזמן קצר לאחר מכן הם אושרו גם לטיפול בבני נוער. בספרות  סוכמו בין היתר 18 מחקרים שבדקו 607 חולים שעברו ניתוחי טבעת. נצפתה ירידה ממוצעת של 11 נקודות בערכיBMI , אולם נצפו גם סיבוכים בשיעור של 10%, וניתוחים חוזרים בשיעור של 14.7%.

כיום ניתוחי טבעת בצעירים מתחת לגיל 18 מאושרים על ידי ה -FDA   רק במסגרת פרוטוקול מחקרי. לאור שיעור הסיבוכים הגבוה והצורך הניכר בניתוחים חוזרים, ניתוחי טבעת אינם נחשבים כיום למתאימים לצעירים.


ניתוח מעקף קיבה

יתרונות המעקף בצעירים עולים בהרבה על סיכוני ההשמנה וסיבוכיה. עם זאת, סיבוכי ניתוח המעקף רבים יותר מסיבוכי ניתוח השרוול. בנוסף, ההקפדה על נטילת תוספי תזונה ועל מעקב אחר חסרים תזונתיים, צריכה להיות הדוקה יותר בניתוחי מעקף. כמו כן, ניתוח מעקף עדיף מניתוח שרוול לחולים הסובלים מרפלוקס משמעותי.


ניתוחי שרוול

מאז שנת 2000 לערך, ניתוחי שרוול נחשבים בקהילה הרפואית ליעילים בטיפול במחלת ההשמנה. לרוב, הם הניתוחים המועדפים, הן במבוגרים והן בצעירים. הירידה החציונית בערכי ה -BMI , כפי שדווחה במחקר, עומדת על 13 נקודות. במחקרים אחרים נמצאה אף ירידה חציונית דרסטית יותר.

שיעור הסיבוכים בניתוחי שרוול נמוך לעומת ניתוחי המעקף; כ – 2.7% ב – 30 הימים הראשונים לאחר הניתוח. ניתוח חזר אירע בשיעור של 1% – 11% מהחולים. לאור תוצאות אלו מחד, והירידה הדומה במשקל מאידך, ניתוח שרוול הינו הניתוח המועדף בצעירים. לאור העובדה שניתוח זה עלול לגרום לרפלוקס, מומלץ על מעקב אנדוסקופי מעת לעת.


ניתוח מעקף מרתי לבלבי

ניתוח זה נחשב לטוב ביותר לטיפול בסוכרת מסוג 2 במבוגרים. עם זאת, יש להדגיש כי הניתוח נחשב כגורם לחסרים תזונתיים ניכרים, הן בחלבונים והן בוויטמינים. מחקר רב מרכזי (שכלל 60 מומחים ממרכזים בריאטרים שונים) בשנת 2016, המליץ שלא לבצע ניתוח זה בצעירים, בשל התחלואה הנלווית, ובעיקר לא כטיפול ראשוני.

על כן, ניתוח מעקף מרתי לבלבי נותר מקובל בעיקר לאחר כישלון של טיפול כירורגי ראשוני.


זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ