נוירובלסטומה


נוירובלסטומה


נוירובלסטומה הינו סרטן של תאי עצב לא בשלים, המופיע לרוב אצל ילדים צעירים. בדרך כלל בבלוטות יותרת הכליה, אבל יכול להופיע גם בצוואר, בחזה, בבטן, ובעמוד השדרה.

מידע כללי על נוירובלסטומה:

נוירובלסטומה היא מחלה שבה תאים ממאירים (סרטניים) נוצרים בבלוטת העצבים (בלוטת יותרת הכליה, הצוואר, החזה או חוט השדרה).

נוירובלסטומה נגרמת לעיתים על ידי מוטציה גנטית (שינוי) שעברה מהורה לילד.

סימנים וסימפטומים של נוירובלסטומה כוללים כאבי עצמות וגוש בבטן, בצוואר או בחזה.

בדיקות הבוחנות רקמות גוף שונות ונוזלים שונים משמשות לזיהוי (איתור) ולאבחון נוירובלסטומה.

ביופסיה נדרשת כדי לאבחן נוירובלסטומה.


גורמים רבים משפיעים על פרוגנוזה (סיכוי להחלמה) ואפשרויות טיפול.

הטיפול נקבע ע"פ קבוצת הסיכון בה נמצא הילד.

 ביופסיה כירורגית (פתוחה)

במקרים רבים, הרופאים צריכים לקבל דגימה של הגידול כדי להיות בטוחים באבחנה שזה neuroblastoma לפני שמתקבלת החלטה איזה טיפול עשוי להיות המתאים ביותר. דגימות הגידול מוסרים במהלך ביופסיה כירורגי להיות הסתכל תחת מיקרוסקופ וכן עבור בדיקות מעבדה משלימות.

אם הגידול הוא בבטן (בטן), המנתח עשוי לבצע את הביופסיה עם lararoscope. זהו צינור ארוך, דק עם מצלמת וידאו זעירה בקצה. אשר מוחדר לבטן דרך חתך קטן כדי לאפשר למנתח לראות בפנים. לאחר מכן המנתח עושה חתך קטן שני בכדי להגיע בתוך הבטן עם מכשירים ארוכים, דקים  ולהסיר חתיכות של גידול.

כירורגיה כטיפול

לאחר שneuroblastoma מאובחנת, ניתוח משמש לעתים קרובות כדי לנסות להסיר את הגידול ככל הניתן. במקרים מסוימים, הניתוח יכול להסיר את הגידול כולו ואין צורך בטיפולים נוספים.

במהלך הניתוח, המנתח מסתכל היטב על סימנים שהגידול התפשט לאיברים אחרים. בלוטות לימפה קרובות נדגמות לצורך בחינה תחת מיקרוסקופ לתאים סרטניים.

במידת האפשר, המנתח יסיר את הגידול כולו. אך במידה והגידול קרוב למבנים חיוניים או עטוף סביב כלי הדם הגדולים ואין אפשרות להסרה מלאה שלו מבלי לסכן פגיעה בכליה או בכלי דם סמוכים מומלץ לא לבצע כריתה מלאה אלא תת שלימה. מחקרים רבים הראו כי הדבר אינו פוגע בתהליך ההחלמה של הילד ואינו פוגע בהבראתו.

כימותרפיה וטיפולים אחרים יידרשו לאחר הניתוח בהתאם לקבוצת הסיכון של הילד.

אם הגידול גדול מאוד, כימותרפיה עשויה לשמש כלי טיפולי לפני הניתוח כדי לכווץ את הגידול ולהקל על הסרתו.

סיכונים אפשריים ותופעות לוואי של ניתוח:

הסיכונים מהניתוח תלויים במיקומו ובהיקפו של הניתוח ובבריאותו של הילד מראש. סיבוכים חמורים, אם כי נדירים, יכולים לכלול בעיות בהרדמה, דימום עודף, זיהומים ונזק לכלי הדם, הכליות, איברים אחרים או עצבים. סיבוכים הם יותר סביר אם הגידול הוא גדול וגדל לתוך כלי דם או עצבים. רוב הילדים יחוו מעט כאב במשך זמן מה לאחר הניתוח, אבל זה בדרך כלל יכול להיות מוקל משמעותית עם תרופות.

זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ