תסביב מעי


תסביב מעי ומנח לא תקין של מעי


תסביב מעי הינו מצב חירום שדורש אבחון וטיפול מידי. המעי בתסביב מנותק מאספקת הדם שלו ותוך שעות יש חשש שיעבור נמק.

כל תינוק הסובל מהקאות מרתיות חייב לעבור בירור לשלילת מאלרוטציה או תסביב.

חלק קטן מהילדים הסובלים ממאלרוטציה (סיבוב ומנח לא תקין של המעי) לא מאובחנים ולא סובלים מכל תסמינים. מרביתם כן מפתחים תסמינים ומאובחנים עד גיל שנה. אף על פי שיש צורך בניתוח לתיקון הבעיה, מרבית הילדים ימשיכו לגדול ולהתפתח כרגיל לאחר הטיפול.

המעיים הם החלק הארוך ביותר במערכת העיכול. אם היו משתרעים לאורך כל אורכם, הם היו נימדדים באורך של עד מ -20 מטרים בבוגרים, אך מכיוון שהם מקופלים הם משתלבים בחלל הקטן יחסית שבתוך הבטן.

כאשר מתפתח עובר ברחם, המעיים מתחילים כצינור קטן וישר בין הקיבה לפי הטבעת. כאשר צינור זה מתפתח לאיברים נפרדים, המעיים בולטים לתוך חבל הטבור.

לקראת סוף השליש הראשון להריון המעיים עוברים מחבל הטבור לתוך הבטן. אם הם לא מסתובבים כראוי לאחר מעבר לבטן, מתרחשת מאלרוטציה. זה קורה בכ -1 מכל 500 לידות והגורם המדויק אינו ידוע.

במצב שנקרא volvulus, המעי מתפתל מסביב לעצמו, מנתק את זרימת הדם לרקמה וגורם להרס הרקמה. התסמינים הם בתחילה הקאות מרתיות ולכן כל ילוד הסובל מהקאות מרתיות מסיבה לא ברורה חייב לבצע בליעת בריום בשאלה של תסביב.

הידבקויות של רקמות הנקראות Ladd עשויות להיווצר, דהר שעלול להוביל לחסימה של החלק הראשון של המעי הדק (התריסריון).

חסימה הנגרמת כתוצאה תסביב או הידבקויות ע"ש LADD היא בעיה שעלולה לסכן חיים. המעי יכול להפסיק לעבוד ורקמת המעי עלולה לעבור נמק בשל העדר אספקת דם .  תסביב הוא מצב חירום רפואי, כאשר כל המעי הדק בסכנה.
תסמינים של תסביב מעי

חסימת מעיים מונעת מעבר נכון של מזון ותוכן מעי. שאחד הסימנים המוקדמים ביותר לתסביב מעי הוא כאבי בטן והתכווצויות, אשר קורים כאשר המעי אינו מסוגל לדחוף אוכל מעבר לחסימה.

הקאות הן סימפטום נוסף של חסימה, הקיא עשוי להכיל מרה (שהיא צהובה או ירוקה) או עשוי להידמות לצואה.

לעיתים בטן נפוחה או רגישה למגע (לעיתים הבטן תקינה)

שלשול ו / או צואה עם עקבות דם.

אי שקט או בכי מכאבים, בלי שנראה כי שום דבר עוזר.

טיפול מאלרוטציה כמעט תמיד מצריך ניתוח. העיתוי והדחיפות יהיו תלויים במצבו של הילד. אם כבר יש תסביב מעי, יש לבצע ניתוח באופן מיידי כדי למנוע נזק למעי.

דופק מהיר ונשימה מהירה.

מיעוט במתן שתן בגלל אובדן נוזלים

חום


זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ