בקע מפשעתי
Inguinal Hernia


בקע מפשעתי


בקע מפשעתי או מיימת האשכים (הידרוצלה) בגיל הילדות הם תוצאה של היוותרות זיז הנרתיק פתוח. בשבוע ה-5 לחיי העובר מתחילה להתפתח השחלה או האשך באזור הכליה. בהשפעת הורמונלית השחלה או האשך יורדים למקומם. עם תהליך הירידה נמשך קרום הצפק ונוצר שק הבקע שאמור להיסגר סמוך ללידה.

כאשר השק הזה פתוח לגמרי והוא מגיע עד שק האשכים, מדובר בבקע שלם. אם השק נסגר בחלקו הקרוב ונשאר פתוח בחלקו הרחוק  הנוזל המופרש על-ידי הצפק מצטבר במקום ונוצרת הידרוצלה.

לעתים כאשר קיימת חסימה חלקית של השק,  בשכיבה חלק מהנוזל חוזר לחלל הצפק ונוצרת הידרוצלה המשתנה בגודלה, ומדובר אז בהידרוצלה מסוג Communicating אשר לכל עניין ודבר מטופל כבקע.

מרבית הבקעים בגיל הילדות הם בלתי ישירים (עוברים דרך הפתח הפנימי של תעלת המפשעה). בקעים גדולים מאוד בגיל הילדות עלולים ליצור פגם גדול ברצפת התעלה, אשר יחייב תיקון וחיזוק הרצפה.

איך מאבחנים בקע מפשעתי?

הסימן המובהק של בקע מפשעתי או הידרוצלה היא נפיחות באזור המפשעה או בשק האשכים. לפעמים ניתן להדגים את הנפיחות רק על-ידי הגברה ניכרת של הלחץ התוך בטני, כמו בזמן בכי או לחץ על הבטן. סיפור ההורים על נפיחות במפשעה חשוב ביותר.

בדיקת אולטרה-סאונד של המפשעה  מאפשרת קבלת אינפורמציה אמינה לגבי אורך הבקע  וגודלו ומאשרת קיום בקע במפשעה. בדיקה זו היא בדיקת ההדמיה שבה יש להשתמש במקרה של בעיה אבחנתית של בקע מפשעתי, וכמו-כן היא מאפשרת לאתר בקע בצד השני בתינוקות שלהם יש כבר בקע בצד אחד.

שכיחות הבקע המפשעתי היא 2% באוכלוסיית הילדים ועד 50% בקבוצת הפגים. שכיחות הבקע גדולה פי 4 בבנים בהשוואה לבנות.

מהם סיבוכי בקע מפשעתי ומדוע לנתח?

הסיבוך העיקרי של בקע מפשעתי הוא כליאה של תוכן השק: מעי, אשך או שחלה. תוכן השק הבולט אל תוך תעלת המפשעה, נלחץ ונכלא על-ידי הטבעת החיצונית. נוצר לחץ ניכר בתעלה, הגורם בהדרגה לחסימה לימפטית, ורידית ועורקית זה יגרום לנזק לאשך או לשחלה ואחר-כך לנזק למעי.


טיפול

ילדים בעלי בקעים צריך לנתח בסמוך למועד האבחנה. הצטברות נוזל סביב האשכים שכיחה מאוד בגיל הילדות.

הידרוצלה שאינה גדלה, או קטנה עקב לחץ חיצוני, תיספג ברוב הילדים בשנה הראשונה. לכן אין הצדקה לנתח ילדים אלו, אלא יש לעקוב אחריהם עד היעלמות הממצא.

ילדים בוגרים, או תינוקות בעלי הידרוצלה פתוחה המופיעה לסירוגין, יזדקקו לניתוח לשם פתרון בעיית ההידרוצלה. רוב ניתוחי הבקע וההידרוצלה ניתנים לביצוע במסגרת אשפוז יום עם שהייה של כמה שעות להשגחה.

מתי צריך לנתח?

את הניתוח מומלץ לעבור סמוך למועד איבחון הבקע על מנת למנוע אירועי כליאה.

לגבי פגים קיימים חילוקי דעות על מועד הניתוח עקב הסבירות הגבוהה לגרימת נזק לחבל הזרע העדין, עקב שיעורי ההישנות הגבוהים וסיכוני ההרדמה. קיימות שתי אפשרויות: האחת – לנתח את הפג מוקדם לפני יציאתו את בית החולים; השנייה – לשחררו ולתכנן ניתוח כעבור מספר שבועות.

זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ