גידולי תאי נבט Germ cell Tumor


גידולים בתאי הנבט


גידולים בתאי הנבט יכולים להופיע בכל גיל.

הגידולים הללו מתפתחים מתאים המייצרים ביציות או זרע כך שגידולי תאי נבט יכולים להשפיע על השחלות או האשכים. עם זאת, יתכן גם שגידול בתאי נבט יתפתחו באזורים אחרים בגוף.

כאשר התינוק מתפתח במהלך ההיריון, התאים המייצרים ביציות או זרע עוברים בדרך כלל לשחלות או לאשכים. עם זאת, לעיתים רחוקות הם יכולים להתיישב באזורים אחרים בגוף בהם הם יכולים להתפתח לגידולים. המקומות הנפוצים ביותר להתרחשות זו הם בחלקו התחתון של עמוד השדרה (Sacrococcygeal), המוח, החזה והבטן.

גידולי תאי הנבט מקבלים לפעמים שמות שונים על סמך המראה שלהם במיקרוסקופ. אלה כוללים גידולים שק חלמון, גרמינומות, קרצינומות עובריות, טרטומות בשלות וטרטומות לא בשלות.

הגידולים עשויים להיות לא סרטניים (שפירים) או סרטניים (ממאירים). לגידולים ממאירים יש יכולת לצמוח ולהתפשט לאזורים אחרים בגוף. גידולים שפירים אינם מתפשטים אך עלולים לגרום לבעיות על ידי לחיצה על הרקמות והאיברים הסמוכים. טרטומות בשלות נופלות בין שפירים לממאירים. הם יכולים להופיע באתרים רבים ושונים, לרוב בבטן ויכולים להתפשט באופן מקומי, כמו למשל בתוך הבטן, אך לעיתים רחוקות מעבר. בדרך כלל ניתן להסירם באמצעות ניתוח.

מה הגורמים המובילים להופעת גידולי תאי נבט?

הגורמים לגידולי תאי הנבט אינם מובנים היטב אך מחקרים אחר הגורמים לסוגי סרטן שונים נמשכים.

כיצד מאובחנים גידולי תאי נבט?

יהיה צורך בביצוע בדיקות שונות לאבחון גידול בתאי נבט.

לרוב, הרופא יסיר דגימת רקמות מהגוש (ביופסיה) לבדיקה במיקרוסקופ כדי לברר אם מדובר בסרטן או לא. אם ניתן להסיר את הגידול הראשי בו זמנית, זה עלול לקרות כחלק מאותה הליך.

ניתן להשתמש בבדיקת CT או MRI כדי לראות את המיקום המדויק של גידול בגוף. ניתן לבצע סריקות CT בכדי לבדוק אם הגידול התפשט לריאות.

גידולי תאי הנבט מייצרים לעיתים קרובות חלבונים הנקראים סמני גידולים אותם ניתן למדוד בדם. אלה המיוצרים על ידי גידולי תאי נבט הם אלפא-פטרופרוטאין (AFP) וגונדוטרופין כוריוני אדם (HCG). ילדכם יעבור בדיקות דם כדי לבדוק את סמני הגידולים הללו כאשר הוא מאובחן. הרופאים ימשיכו לבדוק אותם במהלך הטיפול ולאחר סיום הטיפול. אם לילדכם יש גידול בתאי נבט במוח, יתכן כי אלה יתגלו גם בנוזל סביב המוח ובעמוד השדרה הנקרא נוזל מוחי עמוד שדרה (CSF). ניתן לבדוק זאת על ידי ביצוע ניקוב מותני.

לפעמים ניתן לאבחן גידול בתאי נבט עם סמן גידול ותוצאות סריקה כך שאין ביופסיה לא נחוצה. זה במיוחד נכון במקרים בהם אין צורך בניתוח לטיפול או ביופסיה עשויה להיות קשה במיוחד, למשל, אם הגידול נמצא במוח.
מה השלבים השונים של גידולי תאי נבט?

שלב סרטן מתאר את גודלו והאם התפשט מהמקום בו התחיל. הכרת השלב עוזרת לרופאים להחליט על הטיפול המתאים ביותר.

באופן כללי, סרטן מחולק לארבעה שלבים:

שלב 1

הסרטן קטן, לא התפשט והוסר לחלוטין באמצעות ניתוח.

שלבים 2 ו -3

הסרטן גדול יותר ואולי לא הוסר לחלוטין, או יתפשט לאיברים סמוכים.

שלב 4

הסרטן התפשט לאזורים רחוקים אחרים בגוף.

סרטן שהתפשט לאזורים מרוחקים בגוף ויצר גידולים חדשים ידוע כסרטן משני או גרורתי.

מה הטיפול בגידולי תאי נבט?

גידולי תאי הנבט מחוץ למוח:

הטיפול שלילדכם יהיה בדרך כלל תלוי במספר גורמים, כולל גודל הגידול, מיקומו ושלבו. בדרך כלל זה כולל ניתוח או כימותרפיה או שילוב של שניהם.

ניתן לרפא גידול שפיר אם הוא מוסר על ידי ניתוח. פירוש הדבר יכול להסיר הסרת אשך או שחלה אם זה המקום בו הגידול התחיל.

אם הגידול ממאיר וניתן להסירו לחלוטין באמצעות ניתוח, לא תמיד יש צורך בכימותרפיה, במיוחד אם הוא החל באשך או בשחלה. אם לא ניתן להסיר את הגידול בקלות או התפשט, ילדך יקבל כימותרפיה.

כימותרפיה היא שימוש בתרופות נגד סרטן (ציטוטוקסיות) להשמדת תאים סרטניים. גידולי תאי חיידק רגישים מאוד לכימותרפיה. זה בדרך כלל ניתן כזריקות וטפטופים (חליטות) לווריד.

שילוב של תרופות ניתן בדרך כלל כל שלושה שבועות במשך שלושה עד חמישה חודשים. משך הזמן שניתן לטיפול כימותרפי וסוג הכימותרפיה תלוי במספר גורמים, כולל גיל ילדכם, מיקום הגידול, לעיתים ברמת הסמנים והאם הגידול התפשט או לא.

גידולים בתאי הנבט במוח:

הטיפול בגידולי תאי נבט ממאירים במוח מעט שונה. למרות שהם רגישים מאוד לכימותרפיה, יש צורך גם בטיפול ברדיותרפיה.

הקרנות הן השימוש בקרניים עתירות אנרגיה להשמדת תאים סרטניים.

שלא כמו גידולי תאי נבט במקומות אחרים בגוף, לא תמיד יש צורך להסיר גידולי תאי נבט במוח בניתוח. תלוי בסוג הגידול ובשלבו, הקרנות ניתנות לחלק מהמוח או למוח כולו ועמוד השדרה. תופעות הלוואי של הרדיותרפיה יהיו תלויות באזור המטופל ויידונו אתכם על ידי צוות הרדיותרפיה שלכם.

מה המעקב לאחר גמר טיפול בגידולי תאי נבט

ילדכם ימשיך לבצע בדיקות דם קבועות במהלך הטיפול ואחריו, בכדי לבדוק את רמות סמני הגידול שלהם. אם הרמות עולות, הדבר מעיד כי ייתכן שהגידול חזר ונדרש טיפול נוסף. יתכן שילדך יעבור סריקות רגילות לאחר סיום הטיפול.

אם יש לך חששות ספציפיים לגבי מצבו וטיפולו של ילדכם, עדיף לדון בהם עם הרופא של ילדכם, שיודע את המצב לפרטיו.


זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ