הקאות בילדים ותינוקות


הקאות בילדים ותינוקות


זה נורמלי שתינוקות וילדים מקיאים מדי פעם. ברוב המקרים זה יימשך לא יותר מיומיים ואינו סימן לשום דבר רציני.

הגורם השכיח ביותר להקאות אצל ילדים ותינוקות הוא גסטרואנטריטיס (קלקול קיבה). זהו זיהום במעי הנגרם בדרך כלל על ידי נגיף או חיידק, הגורם גם לשלשול. התסמינים יכולים להיות לא נעימים אך בדרך כלל ילדכם יתחיל להרגיש טוב יותר לאחר מספר ימים.

הקאות מתמשכות עלולות לפעמים לגרום לילדך להתייבשות קשה ולעתים זה יכול להיות סימן למשהו חמור יותר, כמו דלקת קרום המוח.

דף זה מפרט מה לעשות אם ילדכם ממשיך להקיא ומתאר כמה מהגורמים השכיחים להקאות אצל ילדים ותינוקות. אם ילדכם מקיא, עליכם לגלות ערנות ולהשאירו בהשגחתכם.

סמכו על תחושת הבטן שלכם ופנו מיד לרופא אם אתם מודאגים. גם אם הסיבה היא רק נגיף בטן, ילדכם עדיין צריך להרגיש מספיק טוב לאכול, לשחק ולהתנהג כרגיל. במקרה זה, המשך להאכיל אותם כרגיל והציעו להם שתייה רגילה (מים תה) בכמות נדיבה.

אם הילד לא מתנהג באופן רגיל – למשל, אם הם שקועים, באי שקט או פחות מגיבים – הם עשויים להיות חולים באורח קשה יותר, לכן עליכם לקבל עזרה רפואית מידית.

עליכם ליצור קשר עם רופא  אם:

ילדכם מקיא שוב ושוב ואינו מסוגל לשתות מספיק נוזלים או אם אתם חושבים שהם מיובשים. תסמינים של התייבשות יכולים לכלול פה יבש, בכי בלי דמעות, מתן שתן מועט ונמנום.

אם הקיא שלהם ירוק או מכיל דם

הוא מקיא יותר מיום או יומיים

אם ילדכם מקיא ומפתח כאבי בטן פתאומיים ועזים

הילד מגיב פחות או באי שקט

הילד מקיא וסובל מכאב ראש, צוואר נוקשה ופריחה.

כיצד לדאוג לילדך בבית

ברוב המקרים, אתה יכול לטפל בילד שלך בבטחה בבית. הדבר החשוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא לוודא שהם ימשיכו לשתות נוזלים כדי למנוע התייבשות. אם תינוקך מקיא, המשכי להניק או לתת להם הזנות תמ"ל. אם הם נראים מיובשים, הם יצטרכו נוזלים נוספים. התייעץ ברופא הילדים האם עליך לתת לתינוק שלך תוספות נוזלים או כלכלה . תמיסת התייבשות דרך הפה היא אבקה מיוחדת שאתה מכין למשקה. התמיסה מכילה סוכר ומלחים כדי לעזור להחליף את המים והמלחים שאבדו דרך הקאות ושלשולים. ילדים המקיאים צריכים להמשיך ולקחת לגימות קטנות של נוזל צלול, כגון מים או מרק צלול. יש להימנע ממיץ פירות ומשקאות תוססים עד שהם מרגישים טוב יותר. אם הם לא מיובשים ולא איבדו את התיאבון, אין כל מניעה שילדכם יואכל אוכל מוצק כרגיל.

צור קשר עם רופא הילדים שלך או אחות  בהקדם אם ילדך אינו מסוגל לשתות מספיק.

אם ילדכם סובל משלשול ומקיא, אסור לו ללכת לבית הספר או לגן עד 48 שעות לאחר האירוע האחרון של שלשול או הקאות.ישנם מספר גורמים אפשריים להקאות אצל ילדים:

גסטרואנטריטיס: דלקת במערכת העיכול היא זיהום במעי. זהו גורם שכיח להקאה בקרב ילדים ונמשך בדרך כלל מספר ימים.

אלרגיה למזון: אלרגיות למזון עלולות לגרום להקאות אצל ילדים, כמו גם לתסמינים אחרים, כמו פריחה בעור מורם, אדום ומגרד (אורטיקריה) ונפיחות בפנים, סביב העיניים, השפתיים, הלשון או גג הפה. יש להיזהר ממזונות שעלולים להביא להקאה ולראות את רופא המשפחה שלך לאבחון אם אתה חושב שלילד שלך יכול להיות אלרגיה למזון.

זיהומים אחרים :הקאות יכולות להיות לפעמים סימן לזיהום שאינו דלקת במערכת העיכול, כגון דלקות בדרכי השתן (UTI), דלקות באוזן התיכונה, דלקת ריאות או דלקת קרום המוח. צור קשר עם רופא הילדים אם הוא מקיא וחווה תסמינים נוספים של זיהום, כמו חום גבוהה אי שקט או ישנוניות יתר.

דלקת התוספתן דלקת התוספתן היא דלקת כואבת בתוספתן, שהוא כיס דמוי אצבעות המחובר למעי הגס. זה גורם לכאבי בטן חזקים שמחמירים עם הזמן. אם לילדכם סובל מכאבי בטן שהולכים ומחמירים בהדרגה, צרו קשר עם רופא הילדים או המוקד הרפואי הזמין במידה ולילדכם יש כאבים שהולכים ומחמירים במהירות ומתפשטים על בטן. ברוב המקרים של דלקת התוספתן, יידרש להסיר את התוספתן בניתוח בהקדם האפשרי.

בליעות חומר רעיל

היצרות פילורית מולדת (שוער קיבה) – מצב הקיים בזמן הלידה בו מצטמצם המעבר מהקיבה למעי, כך שאוכל אינו מסוגל לעבור בקלות; זה גורם להקאות בקשת.

בקע כלוא – תינוקך יקיא לעתים קרובות ובוכה כאילו הוא סובל מכאבים  חזקים; יש להתייחס לזה כאל מצב חירום רפואי

התפלשות מעיים – יופיעו הקאות, התינוק שלך עשוי להיראות חיוור, שקוע ובעל תסמינים של התייבשות מלווה לעיתים ביציאות דמיות. זהו מקרה דחוף לטיפול מידי.

זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ