חסימת מעיים בילודים Neonatal bowel obstruction


חסימת מעיים בילודים


חסימות מעיים מולדות לרוב באות לידי ביטוי בבטן מעט תפוחה והקאות מרתיות. חסימת מעיים בילדים באות לידי ביטוי בהקאות והעדר יציאות ומעבר גזים מלווה בכאב בטן חזק המתגבר בגלים. זהו מצב חירום רפואי.

חסימת מעיים בילודים הינה הסיבה הנפוצה ביות להתערבות כירורגית בילודים . בעיה זו עשויה להתרחש בשל מגוון מצבים ויש לצפות לרוב לתוצאות תפקודיות טובות המבוססת על אבחון מוקדם והתערבות מתאימה.

החשד כי קיימת חסימת מעי מתחילה בעובר כאשר מבחינים בריבוי מי שפיר בסקירות.

בילודים לעיתים נבחין ב: הקאות מרתיות, חסר מעבר של מקוניום (צואת עובר כהה) ביום הראשון לחיים ונפיחות בטן. ילודים הסובלים מחסימת מעיים לא מזוהה עלולים להתדרדר במהירות.

גורמים אפשריים לחסימת מעי בילודים כוללים:

מחלת הירשפרונג

תסמונת פקק מקוניום

תסביב מעי

אטימות בתריסריון, מעי דק, מעי גס או פי טבעת.

תסמונת המעי הגס השמאלי הקטן

חסימת מעי בילודים מקובצת לשתי קטגוריות כלליות: חסימה גבוהה או פרוקסימאלית, חסימת נמוכה או דיסטלית. הקאות יתכן גם מרתיות הינו סימן היכר לחסימת מעי.

ניתן לחשוד בחסימה גבוהה על סמך סימן הבועה הכפולה ברנטגן או אולטראסאונד.

בצילום העדר אויר מעבר לתריסריון קשורים בדרך כלל לאטימות התריסריון, ואילו כאשר החסימה גבוהה עם גז דיסטלי יש לבצע שיקוף מערכת העיכול העליונה בגלל הצורך להבדיל בין חסימה חלקית של התריסריון, היצרות התריסריון,  לבלב טבעתי או תסביב מעי, כאשר האחרון הוא מצב חירום כירורגי.

כאשר עולה חשד לחסימה הממוקמת נמוך במערכת העיכול בצילום רגיל,הילוד  זקוק לבירור הכולל חוקן גסטרוגרפי, אשר עצמו יכול להיות אף טיפולי. האבחנה המבדלת בחסימה נמוכה כוללת אטימות של מעי דק, פקקת מקוניום, ומחלת הירשפרונג. במקרים של פקקת מקוניום או אטימות של מעי דק, המעי הגס הרחוק יותר לחסימה הוא בעל קוטר קטן מהרגיל, בדרך כלל פחות מ- 1 ס"מ בקליבר, שכן התפתחות מעי גס רגיל ברחם נובעת ממעבר של תוכן דרכו, שאינו מתרחש במקרים אלו. במחלת הירשפרונג הנובעת מפגם בעיצבוב המעי הקטע המעורב תמיד יכלול את קצה המעי הגס ויכול לכלול מקטע מעי הנמשך מאזור פי הטבעת ועד למעי הדק (אם כי לרוב רק החלק הרחוק ביותר של המעי הגס מעורב)

זכויות יוצרים ד"ר גדעון קרפלוס Ⓒ